Dni Bochni 2016 – Jacek Hugo Bader

Kolejnym wydarzeniem zorganizowanym w ramach Dni Bochni 2016, tym razem przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną, jest spotkanie autorskie z Jackiem Hugo Baderem cenionym dziennikarzem i reportażystą. Impreza odbędzie się w Sali Klubu biblioteki w czwartek 9 czerwca o godz. 18.

Jacek Hugo-Bader z wykształcenia jest pedagogiem. Pracował jako nauczyciel, pedagog szkolny i socjoterapeuta, a także jako ładowacz na kolei, wagowy w punkcie skupu trzody chlewnej, szef kolportażu Międzyzakładowej Komisji Koordynacyjnej podziemnej struktury „Solidarności” czy sprzedawca w sklepie spożywczym. Jest blisko ludzi. Pracę dziennikarską rozpoczął w 1990 r. w Gazecie Wyborczej. Jest jednym z najbardziej cenionych w Polsce reporterów zajmujących się krajami byłego ZSRR. W sumie spędził tam cztery lata. Azję Środkową, pustynię Gobi, Chiny i Tybet przejechał na rowerze. Kajakiem przepłynął jezioro Bajkał. W 2011 r. udał się w podróż autostopem z Magadanu do Jakucka. Zapisy podróży w postaci tekstów i nagrań ukazywały się na bieżąco w Gazecie Wyborczej, po czym wraz z nowymi reportażami trafiły do książki „Dzienniki kołymskie”, która uzyskała nominację do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego w 2012.

Jego najsłynniejszą książką jest „Biała gorączka”, nominowana do Nagrody im. Kapuścińskiego w 2010 r., historia podróży z Moskwy do Władywostoku.

Latem 2013 r. Jacek Hugo-Bader wziął udział w wyprawie na Broad Peak w Himalajach, której celem było odnalezienie ciał Macieja Berbeki i Tomasza Kowalskiego - dwóch himalaistów, którzy w marcu 2013 r. zginęli podczas zejścia ze szczytu. Zbierał wówczas materiały do przyszłej książki reportażowej „Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak”, która ukazała się w maju 2014 r. Wcześniej 19 grudnia 2013 r. na internetowej stronie „Gazety Wyborczej" ukazał się multimedialny reportaż Hugo-Badera pt. „Boskie światło", określany jako pierwszy w Polsce reportaż multimedialny lub interaktywny.

Spotkanie w Bibliotece będzie okazją do promocji najnowszej książki Jacka Hugo-Badera „Skucha”. Powraca w niej do Polski lat 80-tych i kreśli historię polskiej opozycji przez losy tych, którzy ją tworzyli - Kolumbów rocznik 50. - swoich, jak mówi, najbliższych, sióstr i braci. Co zrobili ze swoim niezwykłym życiem dawni konspiratorzy, których bronią były papier, farba drukarska i powielacze? Żałują, że to nie były karabiny? „Jedni koledzy w wolnej Polsce błyszczą w polityce, inni robią fortuny, jeszcze inni nie mają co jeść. Wielu robi mniej lub bardziej czyste interesy. Parę osób idzie na emerytury, parę - do kryminału. Raz - za coś, raz - za nic. Parę osób już wie, że zmarnowało życie, zmitrężyli, przebarłożyli dwadzieścia sześć lat, paru chłopaków i parę dziewczyn uważa, że walka o wolność dopiero się zaczyna. Kilkoro kolegów umiera, kilkoro się rozpija, kilkoro rozwodzi, a kilkoro leczy depresję. Niektórzy robili w życiu rzeczy straszne...”

Spotkanie jest dofinasowane przez Instytut Książki w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Poprowadzi moderator DKK Beata Truś – Gierczyk. Chętni będą mogli zakupić książki autora. Wstęp wolny.

Nasi partnerzy

  • Logo 1
  • Logo 3
  • Logo 4
  • Logo 5
  • Logo 6
  • werner
  • Logo 2