Trzeci, ostatni blok Dni Bochni 2016 - ROZRYWKA rozpoczęła - jak co roku - Orkiestra Kopalni Soli Bochnia koncertem w amfiteatrze na Uzborni, oraz laureaci przeglądu „Młode talenty”. W tym tygodniu w ramach święta miasta będzie można obejrzeć pokaz baletowy, pokaz mody, skosztować podbocheńskiego wina a przede wszystkim posłuchać dobrej muzyki.
W środę (22 czerwca o godz. 18.) w Oratorium Świętej Kingi swoje umiejętności prezentować będą uczniowie Ogniska Baletowego działającego w MDK pod okiem Adama Kawy.
W czwartek (23 czerwca o godz. 17.30) Muzeum im. Stanisława Fischera zaprasza na spotkanie pt. „Nasza Toskania. Czy koło Bochni można uprawiać winorośl i wytwarzać dobre wino? Na to pytanie odpowie Adam Kiszka kierownik Rolniczego Zakładu Doświadczalnego Uniwersytetu Jagiellońskiego „Łazy”.
Chociaż winnica znajduje się w małopolskich Łazach, nazywana jest „Małą Toskanią”. Z jej winnych wzgórz rozpościera się widok na okoliczne wzniesienia, do złudzenia przypominające toskańskie pejzaże. Nie sposób zatem oprzeć się wrażeniu, że winnica „Nad Dworskim Potokiem” to bliźniacza siostra włoskich winnic. U podnóża obsadzonych winoroślą wzniesień płynie Dworski Potok, któremu winnica Uniwersytetu Jagiellońskiego zawdzięcza swoją nazwę. Odmianami winorośli, z których otrzymywane są najlepsze wina białe, są Seyval Blanc, Hibernal, Jutrzenka, Muscat, Bianca i Aurora. Z win czerwonych, na szczególną uwagę zasługują Léon Millot, Maréchal Foch i Regent.
Uczestnicy nie będą musieli uwierzyć panu Adamowi Kiszcze na słowo, że wino spod Bochni jest naprawdę dobre, bowiem organizatorzy przewidzieli organoleptyczne testy podbocheńskiego trunku.
Dzień później, w piątek (24 czerwca o godz. 20.30) na podwórzu Muzeum odbędzie się zawsz bardzo oczekiwany koncert z cyklu Wirydarz pełen muzyki”. W tym roku wystąpi zespół „Orkiestra Dni Naszych”.
Zespół od 1991 r. nieprzerwanie do dziś przemierza szlaki koncertowe w Polsce i Europie. W tym czasie zespół zagrał ponad dwa tysiące koncertów i wydał 21 płyt! Posiada bardzo szeroki i bogaty repertuar.Najbardziej charakterystyczne, znane i lubiane są koncerty folkowe, których ODN jest po części prekursorem i klasykiem gatunku w Polsce. Druga grupa to koncerty balladowe z „Krainy Łagodności”, od których zaczęła się cała przygoda z muzyką. ODN grała wielokrotnie na Przystanku Woodstock oraz na niemal wszystkich najważniejszych polskich scenach.Zespół w swojej autorskiej twórczości łączy elementy folkloru podlaskiego, kaszubskiego, podhalańskiego, irlandzkiego, szanty a także elementy muzyki klasycznej oraz ekspresję ostrego rocka.
W sobotę i niedzielę (25-26 czerwca) Dni Bochni 2016 odbywać się będą głównie na bocheńskim Rynku. Rozpoczną je występy na „małej scenie”: wystąpią dzieci i młodzież z Miejskiego Centrum Dzieci i Młodzieży „Ochronka”, tancerze z Miejskiego Domu Kultury. Nie braknie zabaw plastycznych i zręcznościowych.
Wydarzeniem zdecydowanie wartym obejrzenia będzie pokaz mody i tańca w wykonaniu uczniów bocheńskich szkół średnich i dzieci uczących się tańca w MDK (pokaz mody) oraz tancerzy i choreografów takich programów jak You Can Dance, Got to Dance, Mam Talent (m. in. Mateusz Sobecko-zwycięzca YCD 2015). Na finał sobotniego wieczoru zatytułowanego „Bocheńskie wątki muzyczne” wystąpi znana wszystkim formacja Cztery Szmery.
Niedzielne (26 czerwca) koncerty zorganizowane pod hasłem „Nowa Muzyka Polska” poprzedzą wydarzenia na małej scenie (pokazy tańca, konkursy itp.) Gwiazdą wieczoru będzie ZAKOPOWER a jako suport wystąpi Partick the Pan. Dni Bochni 2016 zwieńczy pokaz „Uroda żywiołu: woda-światło-dźwięk”.
Przez cały weekend na Rynku będzie prowadzony Bocheński Jarmark Kulturalny, będzie można obserwować wykonywanie i zakupić prace artystów-plastyków, rękodzielników. Nie braknie kiermaszu książki przeczytanej, będzie można także zakupić wydawnictwa o tematyce bocheńskiej (m. in. najnowszą książkę wydaną przez MDK „Niepokorne dekady…”).
Imprezami towarzyszącymi w ten weekend Dniom Bochni 2016 są: ciesząca się niesłabnącą popularnością „Galeria Bezdomna” (w budynku byłego pogotowia ratunkowego), Piknik Zdrowia z przychodnią na Floris (na placu Bolesława Wstydliwego) Międzynarodowy Memoriał Szachowy im. dr. Edwarda Arłamowskiego (osiedle Panorama, restauracja Murowianka) oraz warsztaty taneczne z Mateuszem Sobecko (w sali lustrzanej MDK).
DNI BOCHNI 2016
ROZRYWKA
19-26 czerwca
22 czerwca godz. 18.00 – Oratorium Św. Kingi – Pokaz baletowy - Ognisko Baletowe działające w MDK
23 czerwca godz. 17.30 – Muzeum im. Stanisława Fischera, Adam Kiszka (UJ), Nasza Toskania. Czy koło Bochni można uprawiać winorośl i wytwarzać dobre wino? Spotkanie z Adamem Kiszką kierownikiem Rolniczego Zakładu Doświadczalnego UJ „Łazy”
24 czerwca godz. 20.30 – Muzeum im. Stanisława Fischera, koncert z cyklu Wirydarz pełen muzyki – Orkiestra Dni Naszych
25 czerwca, Rynek: Bocheńskie wątki muzyczne
godz. 19.00 – pokaz mody i tańca w wykonaniu tancerzy i choreografów programu You Can Dance oraz działającego w MDK Jazz Dane Center. Wystąpi m. in. Mateusz Sobecko zwycięzca ostatniej edycji YCD
godz. 20.30 – koncert Cztery Szmery
26 czerwca, Rynek: Nowa muzyka polska
godz. 19.00 – koncert Patrick the Pan
godz. 20.00 – koncert Zakopower
godz. 21.45 – widowisko plenerowe: Uroda żywiołu: woda-światło-dźwięk
25-26 czerwca – Rynek, Bocheński Jarmark Kulturalny
godz. 16.00 – 20.00 – występy artystyczne na „małej scenie” (spektakl teatralny, pokazy taneczne i wokalne), prezentacja dorobku bocheńskiego środowiska plastycznego ( możliwość zakupu prac). Kiermasz książek (możliwość kupna, wymiany lub „uwolnienia” książki). Dodatkowo konkursy plastyczne i inne atrakcje
25-26 czerwca – plac przy ul. Floris, Lunapark – wesołe miasteczko
Imprezy towarzyszące:
24-26 czerwca – budynek dawnego Pogotowia Ratunkowego pryz ul. Konstytucji 3 Maja, Galeria Bezdomna
25 czerwca - Miejski Dom Kultury, sala lustrzana, warsztaty taneczne dla początkujących i zaawansowanych tancerzy z Mateuszem Sobecko zwycięzcą YCD 2015
26 czerwca – pl. Bolesława Wstydliwego, PIKNIK ZDROWIA z przychodnią na Floris
26 czerwca, godz. 10.00 – restauracja Panorama XIII Międzynarodowy Memoriał Szachowy im. dr Edwarda Arłamowskiego