ECHA KATYNIA

X przegląd filmowy

11 kwietnia Miejski Dom Kultury/Kino Regis zapraszają na już dziesiątą edycję przeglądu filmowego "Echa Katynia".

Od 2010 roku Instytut Pamięci Narodowej corocznie w kwietniu organizuje przegląd filmowy Echa Katynia. W repertuarze znajdują się dzieła reżyserów polskich i zagranicznych, będące refleksją nie tylko nad Zbrodnia Katyńską, ale także nad innymi zbrodniami systemu komunistycznego. Emitowane produkcje odnoszą się nie tylko do relacji świadków zbrodni, konstrukcji sowieckiego systemu terroru, ale również dramatów rodzin ofiar zbrodni.
W marcu 1940 r. władze sowieckie zadecydowały o wymordowaniu tysięcy obywateli polskich – oficerów, żołnierzy, funkcjonariuszy, urzędników, duchownych. W następnym miesiącu rozpoczęto egzekucje w lesie katyńskim. Przez lata prawda o zbrodni katyńskiej była fałszowana przez aparat państwa komunistycznego, a szczególną w tym rolę odgrywała cenzura. Urzędnicy tej instytucji dbali o to, by w publicznym przekazie nie pojawiła się informacja o sowieckiej zbrodni. Wiadomości o tym, co wydarzyło się w 1940 r., były więc przekazywane w relacjach rodzinnych, w nieformalnych grupach czy wydawnictwach – zarówno emigracyjnych, jak i podziemnych. Cenzorzy dbali szczególnie o to, by prawda o zbrodni katyńskiej nie pojawiła się w przekazie filmowym. Dlatego też pierwszy dokument o zbrodni katyńskiej został nakręcony w Polsce w 1990 roku przez Marcela Łozińskiego (Las katyński).

Niemal dokładnie 30 lat temu przestała istnieć peerelowska cenzura. Od tego czasu powstało wiele filmów poświęconych zbrodni katyńskiej. Co ciekawe, realizowane były nie tylko w Polsce, lecz również za granicą.

 

Harmonogram projekcji:

11.04.2019, duża sala:
⦁    godz. 18.00 - film "Niegdyś moja matka" (75')
⦁    godz. 19.30 - film "Katyń - Ostatni świadek" (94')

W godzinach przedpołudniowych 11.04 i 12.04 - seanse dla szkół.

Wstep wolny.

 

 

Opisy filmów:

Niegdyś moja matka  (reż. Sophia Turkiewicz, 2013). Reżyserka australijskiego pochodzenia podejmuje próbę poznania powodów, jakie sprawiły, że została oddana w dzieciństwie do sierocińca. Odkrywa nieznaną dla siebie historię matki urodzonej w przedwojennej Polsce, również osieroconej, pozbawionej własnego domu i zesłanej na Syberię. Burzliwa historia XX wieku sprawiła, że kobiecie niełatwo było się odnaleźć wśród powojennej rzeczywistości na obcym kontynencie.

 

 

 

 

Katyń – Ostatni świadek  (reż. Piotr Szkopiak, 2018). Film odsłania kulisy jednej z najbardziej poruszających historii czasów II wojny światowej – ukrywanej przez lata prawdzie o zbrodni katyńskiej. Zainspirowany biografią jej naocznego świadka, Iwana Kriwoziercewa alias Michał Łoboda, próbuje dojść przyczyny przedwczesnej śmierci mężczyzny w podejrzanych okolicznościach w Wielkiej Brytanii w 1947 roku.

 

 

 

 

 

-------------------
10. PRZEGLĄD FILMOWY "ECHA KATYNIA"
11.04.2019, godz. 18.00 i 19.30
Kino Regis, duża sala, wstęp wolny

Nasi partnerzy

  • Logo 1
  • Logo 3
  • Logo 4
  • Logo 5
  • Logo 6
  • werner
  • Logo 2